نوشته شده در۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

آموزش عیب یابی و سرویس کولر آبی

آموزش عیب یابی و سرویس کولر آبی

آموزش سرویس و عیب یابی کولر آبی 

شاید برای شما هم پیش اومده باشه که یک روز بهاری بعد از گزروندن زمستان سرد با گرمای هوا از خواب بیدار بشید و اولین کاری که به ذهنتون میرسه تا این گرما رو از بین ببرید و هوای مطلوب رو دوباره بچشید راه اندازی کولر خونه باشه.اگر کولر آبی  دارید پس توصیه میکنم حتما مطالبی که براتون آماده کردیم رو بخونید.

شاید شما از اون دسته افرادی باشید که علاقه ای به کار فنی نداشته باشید و یا دغدغه های زندگی شهری وقتی برای شما نزاشته باشه تا خودتون دست به کار بشید و کولرتون رو سرویس کنید پس خیلی راحت میتونید با ما تماس بگیرید تا کمتر از چند دقیقه سرویسکار تاسیساتی از شرکت ما خدمت برسن و در کمترین زمان با بهترین کیفیت کار رو برای شما انجام بدن.شرکت تاسیساتی پاسارگاد خراسان با نام تجاری لوله باز با به کارگیری بیش از 150 سرویسکار تاسیساتی در سراسر شهر مشهد و  بصورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات با ارزانترین قیمت و بالاترین کیفیت است پس همین حالا با شماره 09154164707  تماس بگیرید.

اگر جز افرادی هستید که به اصطلاح دست به آچار هستید و میخواید خودتون دست به کار بشید پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

شناخت قطعات کولر :

کولر آبی به طور کلی به دو بخش مکانیزم گردش اب و گردش هوا تقسیم میشود.برای هر بخش یک موتور بصورت جداگانه تعبیه شده است.مهمترین بخش همان قطعه موتور بزرگ متصل شده از سقف کولر یا پمپ آب کولر میباشد.

کارکرد و انرژی کولر آبی به سه دسته الکتریکی-مکانیکی و ثابت میباشد.قسمت الکتریکی یا برق شامل کلیدهای قطع دو وصل ، جعبه تقسیم ، پمپ آب و موتور اصلی است.قسمت مکانیکی شامل توربین هوادهی،شناور و تسمهد کولر میباشد.قسمت ثابت هم شامل بدنه،دریچه و شیر تخلیه و ... میباشد.

خب حالا بریم سراغ انجام سرویس کولر :

قبل از انجام هرکاری باید بدانید ایمنی مهمترین بخش کارهای فنی است پس باید اول ایمنی کار را رعایت نمایید پس قبل از هرکاری دوشاخ کولر را از برق بکشید و در صورت نداشتن دوشاخی فیوز برق را قطع نمایید و سپس چند تکه پاره را کاملا خیس نمایید و گرد و خاک مانده در کانال های کولر و کولر پس از روشن شدن به داخل ساختمان نفوذ نکند.خب حالا شروع به کار کنید :

1. یکی از دربهای بغل کولر را با فشار به سمت بالا دربیاورید.

2. با نگاه چشمی پوشال ها را بررسی کنید و در صورتی که اثرات پوسیدگی و یا حالت قارچ زدگی مشاهده میکنید ، تمامی دربها را در بیاوردید و محافظ حصاری شکل روی آن را جدا کنید و پوشال های قدیمی را جدا کنید و پوشال های جدید را جایگزین کنید.

3. پوشال ها مکان مناسبی برای رشد باکتری و قارچ ها هستند و در باعث بوی نامطبوع کولر و محیط خواهد شد  پس سعی کنید هر ساله آنها را تعویض نمایید.

*برای خرید پوشال متناسب با کولر خود باید مدل و سایز پوشال و کولر را بدانید.این مشخصات را میتوانید از قسمت فلزی نصب شده روی بدنه کولر مشاهده نمایید. مثال 3500-5500-7500

* کوچک و بزرگ بودن پوشال ها هر دو عیب شناخته میشوند زیرا در صورت کوچک بودن هوای گرم به داخل کولر نفوذ خواهد کرد و در صورت بزرگ بودن تراکم بیش از حد پوشال ها باعث عدم نفوذ هوا به داخل کولر میشود و باعث فشار مضاعف به موتور کولر و در نتیجه باعث سوختن موتور خواهد شد.

* برای نصب پوشال جدید حتما قبل از جایگذاری پوشال جدید چند دقیقه پوشالها را پهن کرده و با اب زیاد آنها را کماملا خیس نمایید تا حالت شکندگی خود را از دست بدهد.

  4.موتور کولر شامل دو قطعه به نام یاتاقان میباشد و این قطعات باید هرساله در صورت سالم بودن بصورت کامل روغن کاری شوند و در صورت خراب بودن،ایجاد صدای ناهنجار، صدای غژغژ ... این قطعات نیاز به بازرسی و تعویض دارند.برای تست آن میتوانید با دست چند دور بچرخانید.

  5.قسمت بعدی پمپ آب و دینام میباشد که پمپ آب فرایند گردش آب و دینام فرایند گردش هوا را برعهده دارد.هر دو این بخش ها را با ظرافت و بصورت کامل تمیز کنید و از هرگونه گرد و خاک و رسوب پاک کنید و سپس روغن کاری کنید.

  * برای روغن کاری یاتاقان ها محفظه ی کوچک بالای یاتاقان را بازکنید و 3-5 قطره روغن مخصوص چرخکاری داخل آن بچانید و برای روغن کاری پمپ آب از قسمت زیرین پمپ چند قطره به داخل بخش متحرک دورانی بچکانید )

   6.موتور آب از زیر دارای پره هایی هستند که باعث چرخاب شدن آب موجود و انتقال آن به روی چپوشال ها میشود.ابتدا با دست چند دور بچرخانید.در صورت داشتن هرگونه گیر به دنبال رسوب یا تکه های پوشالی باشید که در پمپ گیر کرده باشد و اگر بعد از پاکسازی باز هم پمپ به خوبی کار نمیکرد یا به اصطلاح گیر پاژ کرده بود نیاز به تعویض آن میباشد. سپس شلنگهای متصل به پمپ را تا انتهای مسیر باز و تمیز کنید تا عاری از رسوب و آشغال باشند.

   7.بیشترین اصطحلاک کولر های آبی مربوط به بخش تسمه موتور میباشد.به علت کارکرد بتا سرعت بالا و دورانی این تسمه ها مانند تسمه های وسیله های موتوری طول عمری دارند و حدودا هر 1-2 سال نیاز به تعویض دارند.تسمه را چک کنید و در صورت داشتن هرگونه پوسیدگی یا ریش ریشه شدن آن ، کافیست از قسمت پولی کوچک متصل به موتور به آرامی لبه تسمه را به سمت بیرون کشیده و سپس پولی بزرگ متصل به توربی را بچرخانید تا تسمه از مدار خارج شود و سپس به همین ترتیب تسمه جدید را جایگذاری کنید.

   *برای خرید تسمه کولر باید حتما شماره یا اندازه تسمه را بدانید برای اینکار چند روش وجود دارد. راحت ترین راه این است که تسمه موجود را خارج کنید و به فروشگاه ببرید تا دقیقا همان سایز را دوباره خریداری کنید.حالت دوم این است که شماره و کد موجود روی تسمه را یادداشت نمایید و به مغازه دار همان را اعلام فرمایید. مثال A 58 . حالت سوم هم اندازه گیری به وسیله یک متر منعطف است که باید دور دو پولی را اندازه گیری کنید و همان را به مغازه دار اعلام کنید که این مورد آخر را به دلیل برخی مشکلات در سایزها توصیه نمیکنیم.

   *برای تست عملکرد تسمه باید بدانید سفت بودن و یا شل بودن نامتعارف هر دو در سیستم کارکرد تسمه مشکل ایجاد خواهد کرد. بعد از جا انداختن تسمه اگر با دو انگشت وسط تسمه را به هم نزدیک کنید تقریبا باید کمتر از 1 سانتی متر به داخل انعطاف داشته باشد نه بیشتر و نه کمتر.اگر به هر دلیلی این اندازه کمتر یا بیشتر بئد به وسیله پیچ تنظیم متصل در زیر موتور میتوانید این فاصله را تنظیم کنید و سپس کاملا پیچ را سفت کنید و دوباره تست کنید.

   خب حالا که تمام قطعات و بخش ها را بصورت تک به تک بازرسی و رفع عیب کردید میرسیم به بخش تمیز کاری کولر.برای تمیز کردن بدنه ، دریچه ها و داخل کولر میتوانید به وسیله یک فرچه یا برس سیمی تمام رسوبات را بکنید و روغن اضافه یا هرگونه چربی را با مقدار کمی تینر و مواد شوینده  تمیز کنید.سپس پیچ تخلیه موجود در کف کولر را بازکنید  و به وسیله آب تمام رسوبات و کثیفی م.جود را خارج کیند و اگر از تینر استفاده کردید حتما با آب و مواد شوینده خوب شستشو دهید تا بوی آن باعث اذیت شما نشود.همچنین قبل از روشن کردن میتوانید از چند قطره خوشبو کننده استفاده کنید و برای جلوگیری از رسوبات زیاد از گوه های ضد رسوب مخصوص کولر که از فروشگا ها قابل تهیه هستند استفاده کنید.

   خب میرسیم به آخرین نکته ها :

   با توجه به این که بدنه کولرهای آبی از فلز هستند و گرما را به خود جإب میکنند، اگر کولر شما در جایی است که تابش مستقیم آفتاب را دریافت میکند حتما سقف کولر را با استفاده از یک سایبان دست ساز یا آماده بپوشانید.

   * به هیچ وجه اطراف کولر و روی دریچه ها را نپوشانید تا هوا بصورت آزادانه در رفت و آمد باشد زیرا باعث فشار آمدن به موتور و در نتیجه سوختن آن خواهد شد.

   * حتما تمامی کانال های متصل به کولر را باز نگه دارید و اگر نیاز به بستن موقتی یک یا چند تا ا ز آنها هستید از کولر با دور آرام استفاده کنید.

   حال تمام دب های کولر را ببندید جز همان درب روبروی موتور که به آن اشراف دارید.فیوز برق را بزنید یا دوشاخ را به پریز متصل کنید.شیر فلکه مخصوص کولر را نیز باز نگه دارید و اجازه دهید تا کاملا کولر پر از آب شود و عملکرد شناور را چک کنید و در صورت نیاز به تنظیم آن را با انعطاف میله اصلی شناور تنظیم کنید.سپس فقط کلید پمپ آب تنها را بزنید و 5-10 دقیقه اجازه دهید آب روی پوشال ها بریزد و عملکرد آنها را چک کنید تا جایی از پوشالها خشک نماند و کاملا خیس شوند.سپس کلید دور آرام موتور را بزنید و دوباره 5-10  دقیقه اجازه دهید و سپس دور تند را بزنید و برای آخرین بار کل مکانیزم را چک کنید.سپس کولر را خاموش کرده ذرب آخر را هم ببندید و کورلر را روشن و از هوای مطلوب لذت ببرید.

   اگر از این مطلب راضی بودید و استفاده کردید حتما آن را برای دوستانتان بازنشر یا برایشان ارسال کنید. همچنین شماره ما را در گوشی خودتان ذخیره نمایید تا در هر ساعت از شبانه روز با یک تماس جهت انجام تمامی امور خدمت شما برسیم.

   شماره تماس :   09154164707

   هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...